Ekonomi

Fitch: OPEC+ üretim kesintisi arz açığı yaratabilir

Fitch Ratings’in OPEC+ grubuna üye ülkeler tarafından Pazar günü açıklanan petrol üretim kesintisi kararının etkilerine ilişkin analizine göre, söz konusu karar piyasada kafa karışıklığına neden oldu.

Brent petrolün varil fiyatı son günlerde yaptırımlara rağmen 80 doların altına indi. altındaAncak 3 Nisan’da alınan üretim kesintisi kararından sonra varil başına 85 dolara çıktı.

Bu yılın ilk çeyreğinde üretim kesintisi kararı nedeniyle “ılımlı bir arz fazlası” yaşayan petrol piyasalarında, yılın ikinci yarısında Çin’deki talepteki canlanma nedeniyle arz açığı olasılığı arttı.

Talep büyümesinin Kuzey ve Güney Amerika’da petrol üretiminin günlük 1,7 milyon varil artmasıyla kısmen dengelenmesi beklenirken, Brent petrol fiyatının bu yıl varil başına 85 dolar civarında seyretmesi ve ardından gerilemesi bekleniyor.

Petrol üretimini kısma kararının petrol fiyatları üzerinde kısa vadeli bir etki yaratacağı varsayılmaktadır.

Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki OPEC+ grubu, Pazartesi günü gerçekleştirdiği 48. Karma Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) Toplantısında, bazı ülkelerin prestijiyle Ekim ayından bu yana devam eden günlük 2 milyon varillik üretim kısıntısına ek olarak günlük yaklaşık 1,6 milyon varil seviyesinde. Kesimi yaptığını doğruladı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Mayıs ayı itibarıyla Suudi Arabistan’ın günlük 500 bin varil, Irak’ın 211 bin varil, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 144 bin varil, Kuveyt’in 128 bin varil, Kazakistan’ın 78 bin varil, Cezayir’in varilleri bulunuyor. Türkiye’nin 48 bin varil, Umman’ın 40 bin varil ve Gabon’un 8 bin varil kısacağı belirtildi. Rusya’nın şubat ayında açıklanan günlük 500 bin varillik üretimi kısma kararını yıl sonuna kadar uzattığı kaydedildi.

bayraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu